Корупція в Укрзалізниці: з розмахом і завзяттям. «Операція корпорація»
В 2016 році світ побачив перші електронні декларації українських політиків і багато хто навіть на Уолл-стріт з розпачем усвідомив, що політика в Україні значно вигідніша справа, ніж робота в провідних компаніях ЄС чи США.
Одними з найбагатших депутатів Верховної ради несподівано стали Ярослав і Богдан Дубневичі, які задекларували 960 мільйонів гривень сімейних заощаджень, 69 квартир, 23 будинки, 38 об’єктів комерційної нерухомості, 6 гаражів і 28 ділянок землі по кілька тисяч квадратних метрів. Окрім цього депутати задекларували десятки дорогих годинників, картини та ювелірні вироби…
До цього моменту братів Дубневичів за межами Галичини мало хто знав, але після таких декларацій Україна дізналася про залізничних монополістів, і про те, на стільки вигідно бути постачальником збиткової Укрзалізниці. Відтоді в ЗМІ говорили багато про мільярдні оборудки з фірмами, які пов’язують з братами. Але говорили не все.
Бізнес-імперію депутатів Дубневичів треба розділити на дві основні частини:
Постачання рейкових скріплень КПП-5, які вже багато років на залізницю постачають виключно фірми з орбіти братів;
Посередницька схема на закупівлі стрілочних переводів колій. В ній компанії Дубневичів не пов’язані з виробництвом, а відіграють лише роль провідника фінансових операцій, який залишає собі 30-40% ціни.
Обсяг закупівель рейкових скріплень і стрілочних переводів складає від 1 до 2 мільярдів гривень на рік. А чистий корупційний «вихлоп» лише за останні 3 роки може сягати близько 1,5 млрд. грн.
Тепер розберемося в обох схемах по порядку.
ЕПІЗОД І: «КОРПОРАЦІЯ І АТАКА КЛОНІВ»
В публікаціях часто фігурує назва компанії «Корпорація КРТ», яка є найближчою до самих Дубневичів. Проте, насправді «корпорацій» було аж три.
На початку 2000-х, отримавши патенти на винахід пружного рейкового скріплення КПП-5 брати Дубневичі вибудовують монополію на ринку постачання цих скріплень. Тут треба розуміти, що Дубневичи не вигадали космічний корабель – на різних залізницях світу є різні варіанти пружних кріплень, які мають аналогічний алгоритм роботи, але дещо відмінну конструкцію.